Ziua Dobrogei

Ziua Dobrogei

O poveste cu final deschis… Dobrogea – un spațiu cum nu se poate mai natural…
Azi, 14 noiembrie a.c. Liceul International de Informatica a sarbatorit Ziua Dobrogei. Elevii si cadrele didactice au venit in straie traditionale, dascalii nostri au fost primiti cu paine si sare si am avut un invitat special care ne-a povestit despre acest tinut deosebit. Sala de prezentare a liceului nostru a fost arhiplină cu elevi din clasele 10D,11C,11D la o interactiune cu istoria si cultura spațiului dobrogean. În prezența prof. Alina Mihalache și Mara Căpităneanu, invitata de onoare, Conf. Univ. Dr. Aurelia Lăpușan a reușit să capteze atenția elevilor nostri prin mărturii istorice dintre cele mai interesante, meticulos selectate si cu mare grijă dirijate către auditori. Un regal de informații despre personalitatea lui Remus Opreanu sau Anghel Saligny. De asemenea, elevii au avut întrebări legate de personalitea culturală și filologică a lui Ovidiu sau despre istoria Cazinoului. Un itinerariu străbătut cu multă informație si pasiune au amprentat, fără doar și poate, Dobrogea noastră, cea de toate zielele, un mozaic cultural ce a supraviețuit de-a lungul secolelor.